„Krioablacja oparta na ciekłym azocie okazała się bezpieczną metodą leczenia raka piersi, z niskim wskaźnikiem powikłań – w przeprowadzonym badaniu nie zaobserwowano ich wcale”- tak wynika z niezależnego, jednoośrodkowego badania oceniającego skuteczność systemu ProSense w przezskórnej krioablacji raka piersi.
Badanie pod kierunkiem profesora Thomasa J. Vogla zostało przeprowadzone w niemieckim Instytucie Radiologii i Medycyny Nuklearnej Szpitala Uniwersyteckiego we Frankfurcie, na Uniwersytecie Goethego. Jego wyniki zostały opublikowane w europejskim magazynie „Cancers”.
Badacze retrospektywnie ocenili skuteczność i bezpieczeństwo krioablacji systemem ProSens opartym na ciekłym azocie. Leczenie prowadzone było w warunkach ambulatoryjnych i obejmowało pacjentki bez przerzutów (cel – całkowite wyleczenie) oraz pacjentki z przerzutami (cel – kontrola guza).
Badana grupa (n = 45, z 56 guzami) w średnim wieku 55,6 ± 12,5 lat (zakres, 31,3-86 lat) obejmowała 11 pacjentek z nawracającymi guzami i 21 pacjentek z przerzutami. Po przeprowadzonym zabiegu poddawano je kontroli co 3, 6, 9 i 12 miesięcy, a po pierwszym roku – co dwa lata.
Badacze poinformowali, że wystąpiły cztery przypadki miejscowej progresji nowotworu, co stanowi wskaźnik na poziomie 8,9%. Podczas żadnego z 56 zabiegów nie zaobserwowano powikłań, a początkową całkowitą ablację osiągnięto w 100% przypadków.
„Krioablacja oparta na ciekłym azocie okazała się bezpieczną metodą miejscowego leczenia raka piersi, z niskim wskaźnikiem powikłań – w badaniu nie zaobserwowano ich wcale” – skomentował prof. Thomas J. Vogl. „Odnotowaliśmy bardzo wysoki wskaźnik całkowitej ablacji wynoszący 100%. Przeżycie całkowite, brak progresji nowotworu i miejscowa kontrola guza były dobre, zwłaszcza biorąc pod uwagę bardzo zróżnicowaną grupę pacjentek biorących udział w tym badaniu klinicznym”.
Prof. Vogl dodał także, że fakt, iż jest to minimalnie inwazyjna procedura, którą można wykonać w warunkach ambulatoryjnych, i która zapewnia doskonałe efekty kosmetyczne, stanowi jej dużą zaletę. „Czekamy na dalsze oceny procedury krioablacji, zwłaszcza w porównaniu z innymi metodami leczenia wczesnego, nawrotowego i przerzutowego raka piersi”.
Minimalnie inwazyjna krioablacja systemem ProSense ma zastosowanie w leczeniu nowotworów nerek, wątroby, płuc, łagodnych guzów piersi. W Europie, Chinach i Brazylii procedura ta została zatwierdzona do leczenia także złośliwych guzów piersi.
26. lipca 2024