• Krioablacja
  ciekłym azotem

  Leczy nowotwory
  i uśmierza ból

  • Skutecznie • Szybko • Bezboleśnie • Bezpiecznie

 • Bez wycinania,
  bez wypalania,
  bez operacji

  Krioterapią zamrażamy
  guzy nowotworowe

Po zdiagnozowaniu łagodnego lub złośliwego guza, który wymaga natychmiastowego leczenia, możesz mieć obawy lub czuć ogromny niepokój. Poszukujesz najlepszych terapii, lekarzy i ośrodków. Zastanawiasz się nad najbardziej optymalną formą leczenia – dla siebie lub kogoś bliskiego.

Krioablacja ProSense™ zmienia sposób leczenia nowotworów.

Krioablacja ciekłym azotem zapewnia bezbolesną
i bezpieczną terapię, pewność siebie i nadzieję

Ty decydujesz o swoim zdrowiu, miejscu i sposobie leczenia

Jak to działa

Krioablacja ProSense™ to minimalnie inwazyjne rozwiązanie, które bezpiecznie, szybko i bezboleśnie niszczy guzy, bez konieczności wykonywania zabiegu chirurgicznego. System wykorzystuje technikę zamrażania – krioablację. Do osiągnięcia temperatury zamrażania używamy ciekłego azotu zamiast gazu argonowego, ponieważ pozwala to na szybsze i bardziej stabilne zamrażanie. Umożliwia to także lekarzowi przeprowadzenie zabiegu w zaciszu gabinetu lub sali zabiegowej, a nie operacyjnej.

Zabieg trwa zazwyczaj od pół godziny do dwóch godzin. W przypadku łagodnych guzów piersi (fibroadenoma) – nawet 15 minut! Jest przeprowadzany przezskórnie, w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że pacjent jest przytomny podczas całej procedury, ale nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych, także po zabiegu. Zimno działa niczym środek przeciwbólowy.

Krioablacja umożliwia powrót do normalnej aktywności bardzo szybko, znacznie szybciej niż po operacji.

Kierowana za pomocą ultradźwięków lub tomografii komputerowej sonda jest wprowadzana do guza.

Ciekły azot wytwarza ujemną temperaturę, zamieniając guz w kulę lodu. W środku kuli panuje temperatura -40°C, a sama igła ma temperaturę pokojową i nie parzy skóry pacjenta.

Cykl zamrażania-rozmrażania-zamrażania natychmiast niszczy docelową chorą tkankę, pozostawiając przyległe zdrowe tkanki nieuszkodzone.

Martwe szczątki są wchłaniane przez organizm.

Co można dzięki krioablacji?

 • Można zapobiec szybkiemu rozrastaniu się guza
  w wątrobie.
 • Można w ciągu 20 minut zamrozić dwa guzy na opłucnej, bez uszkodzenia zdrowych tkanek.
 • Nie trzeba usuwać nerki.
 • Można błyskawicznie usunąć gruczolakowłókniaka i nie mieć śladu po zabiegu.
 • Można znacznie uśmierzyć ból w przerzutach do kości.
 • Ma się możliwość, wybór i szansę.

Wątroba

Krioterapia wątroby jest skuteczna i bezpieczna, o czym świadczy znaczne obniżenie stężenia CEA po zabiegu oraz niskie ryzyko powikłań.

Wykazano, że w leczeniu zarówno pierwotnych, jak i wtórnych złośliwych nowotworów wątroby jest to metoda, która znacznie przedłuża życie i łagodzi dolegliwości bólowe. Ma ona szczególną wartość w przypadkach, w których resekcja jest trudna z powodu bliskości naczyń, rozległego naciekania lub marskości wątroby.

Piersi

Krioablacja guzów piersi jest doskonałą alternatywą do biopsji mammotonicznej. Daje kosmetycznie lepsze rezultaty w porównaniu do zabiegów chirurgicznych (np. lumpektomii). Zabiegi krioablacji trwają zwykle mniej niż godzinę i pacjentki mogą szybko powrócić do normalnej aktywności.

System ProSense™ jest z powodzeniem stosowany w leczeniu gruczolakowłókniaków od 2012 roku.

Od 2014 roku system ProSense™ jest testowany w ramach badania klinicznego ICE3: największego kontrolowanego, wieloośrodkowego badania klinicznego, jakie kiedykolwiek przeprowadzono dla krioablacji opartej na azocie względem guzów małych, niskiego ryzyka oraz wykrytych we wczesnym stadium zaawansowania, bez ich późniejszego usuwania.

Nerki

Krioterapia guzów nerek jest uznaną i sprawdzoną metodą leczenia, która pozwala na zachowanie funkcji nerek, przy niskim ryzyku uszkodzenia okolicznych narządów.

„Krioablacja guzów nerek jest wykonalna, bezpieczna, skuteczna, opłacalna, z niskim odsetkiem powikłań i może być łatwo powtórzona. W porównaniu z zabiegiem chirurgicznym jest to procedura wyraźnie szybsza; pacjenci, których leczymy rano, do południa wychodzą do domu”.

Profesor Ofer Nativ, MD, Chirurg urologiczny, Elisha Hospital, Hajfa, Izrael

Kości

Jako terapia paliatywna, krioablacja w przerzutowych guzach kości zapewnia istotne klinicznie zmniejszenie bólu.

„Zaletą systemu ProSense™ w porównaniu z innymi urządzeniami do ablacji jest to, że pacjent nie odczuwa żadnego bólu ani podczas zabiegu, ani po nim. Ponieważ możemy łatwo sprawdzić obszar ablacji i zobaczyć formowanie się kuli lodu za pomocą tomografii komputerowej lub USG, możemy w bardzo bezpieczny sposób pokrywać obszar guza bez uszkadzania wrażliwych struktur w pobliżu”.

Profesor Franco Orsi, MD, Dyrektor Onkologii Interwencyjnej, Europejski Instytut Onkologii, Mediolan, Włochy

Płuca

Krioablacja w leczeniu nowotworu płuca stanowi stosunkowo bezpieczną opcję dla pacjentów z nowotworem płuca w I stadium oraz jako leczenie paliatywne w celu cytoredukcji i złagodzenia objawów w zaawansowanym stadium nowotworu płuca.

„U 101 pacjentów z niedrobnokomórkowym nowotworem płuca w stadium T1N0M0 stwierdziliśmy, że wykorzystanie systemu ProSense™ opartego na ciekłym azocie (LN2) jest obiecującą metodą leczenia guzów o wielkości <1,8 cm. Ponadto, systemy LN2 mają większą moc i niższy koszt w porównaniu z systemami do krioablacji z użyciem gazu argonowego”. Dr. Hiroaki Nomori, Centrum Medyczne Kameda, Japonia

Najprostszy i najlepszy sposób leczenia

gruczolakowłókniaka piersi (fibroadenoma)

Fibroadenoma to najczęstsza forma łagodnego guza piersi, występująca aż u 10% kobiet. W przeciwieństwie do guzów nowotworowych, włókniak (gruczolakowłókniak) przesuwa się pod skórą pod wpływem dotyku. Można go zdiagnozować za pomocą badania piersi i obrazowania ultrasonograficznego. Jeśli jednak diagnoza jest niepewna, pacjentka może również poddać się mammografii, biopsji rdzeniowej lub cienkoigłowej.

Krioablacja zmian w piersiach to bezpieczny, prosty i szybki, minimalnie inwazyjny zabieg wykonywany w gabinecie lekarskim. Stanowi skuteczną alternatywę do biopsji mammotonicznej oraz zabiegów chirurgicznych. Stosowana w leczeniu wszystkich nowotworów gruczołu piersiowego.

Terapię ProSense™ cechuje:

Sposób leczenia i wygoda

Bez hospitalizacji lub z ograniczonym pobytem w szpitalu. Zabieg może być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych – w gabinecie lekarskim lub zabiegowym.

Bezpieczeństwo

System jest zatwierdzony przez FDA, posiada znak CE. Występuje niskie ryzyko zakażeń i powikłań.

Skuteczność

Potwierdzona klinicznie, z niskim wskaźnikiem nawrotu nowotworów. Następuje całkowite lub częściowe zniszczenie zmiany chorobowej oraz zachowanie narządu i zdrowej tkanki wokół.

Znieczulenie miejscowe

Zmniejsza ryzyko w porównaniu ze znieczuleniem ogólnym i nie obciąża pacjenta. Pacjent jest przytomny w trakcie całego zabiegu.

Minimalna inwazyjność

Zabieg wykonywany jest przezskórnie i pod kontrolą USG lub tomografu komputerowego. Cienka sonda jest wprowadzana bezpośrednio do obszaru leczenia.

Brak bólu, łagodna terapia

Zimno działa przeciwbólowo – brak bólu w trakcie i po zabiegu. Brak deformacji
i blizn.

Szybka procedura

Krótki czas zabiegu – od pół godziny do 2 godzin, w przypadku łagodnych guzów piersi – nawet do 15 minut!

Szybka rekonwalescencja

Pacjenci niemal natychmiast wracają do codziennych zajęć. Rano odbywa się zabieg, popołudnie można spędzić już w domu.

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami – odpowiemy na wszystkie pytania, rozwiejemy wątpliwości, pokierujemy Cię dalej.