• Zimnem
  w nowotwór

  Małoinwazyjne zabiegi krioablacji guzów ciekłym azotem

Jak to działa

System do krioablacji ProSense™ na bazie ciekłego azotu wykorzystuje ekstremalnie niskie temperatury do bezpiecznego, szybkiego i bezbolesnego niszczenia guzów w trakcie minimalnie inwazyjnego zabiegu. To uznana i skuteczna terapia stosowana od dziesięcioleci w usuwaniu nowotworów piersi, nerek, wątroby, płuc, kości i prostaty.

Kierowana za pomocą ultradźwięków lub tomografii komputerowej kriosonda jest wprowadzana bezpośrednio do guza.

Ciekły azot wytwarza ujemną temperaturę, zamieniając guz w kulę lodu. W środku kuli panuje temperatura -40°C, a sama igła ma temperaturę pokojową i nie parzy skóry pacjenta.

Cykl zamrażania-rozmrażania-zamrażania natychmiast niszczy docelową chorą tkankę, pozostawiając przyległe zdrowe tkanki nieuszkodzone.

Martwe szczątki są wchłaniane przez organizm.

Kiedy stosować krioablację?

 • W pierwotnych i wtórnych guzach nerek
 • W pierwotnych i wtórnych zmianach w płucach (stadium T1)
 • W łagodnych i złośliwych zmianach w układzie mięśniowo-szkieletowym
 • W łagodnych i złośliwych guzach wątroby
 • W łagodnych i złośliwych zmianach w piersiach: rak piersi i gruczolakowłókniaki
 • W leczeniu endometriozy, prostaty oraz w krioimmunologii
 • W leczeniu paliatywnym (uśmierzanie bólu kości przy metastazie)

Krioablacja ProSense™ daje pacjentom bezbolesną
i bezpieczną terapię, pewność siebie i nadzieję,
a lekarzom nowe możliwości i lepsze wyniki leczenia.

Wątroba

Krioterapia wątroby jest skuteczna i bezpieczna, o czym świadczy znaczne obniżenie stężenia CEA po zabiegu oraz niskie ryzyko powikłań.

Wykazano, że w leczeniu zarówno pierwotnych, jak i wtórnych złośliwych nowotworów wątroby jest to metoda, która znacznie przedłuża życie i łagodzi dolegliwości bólowe. Ma ona szczególną wartość w przypadkach, w których resekcja jest trudna z powodu bliskości naczyń, rozległego naciekania lub marskości wątroby.

Piersi

Krioablacja guzów piersi jest doskonałą alternatywą do biopsji mammotonicznej. Daje kosmetycznie lepsze rezultaty w porównaniu do zabiegów chirurgicznych (np. lumpektomii). Zabiegi krioablacji trwają zwykle mniej niż godzinę i pacjentki mogą szybko powrócić do normalnej aktywności.

System ProSense™ jest z powodzeniem stosowany w leczeniu gruczolakowłókniaków od 2012 roku.

Od 2014 roku system ProSense™ jest testowany w ramach badania klinicznego ICE3: największego kontrolowanego, wieloośrodkowego badania klinicznego, jakie kiedykolwiek przeprowadzono dla krioablacji opartej na azocie względem guzów małych, niskiego ryzyka oraz wykrytych we wczesnym stadium zaawansowania, bez ich późniejszego usuwania.

Nerki

Krioterapia (leczenie zimnem) guzów nerek polega na zamrożeniu tkanki nowotworowej (poniżej -40 stopni Celsjusza) i spowodowaniu martwicy guza. Zabieg krioablacji może być stosowany w przypadku guzów nerek o wielkości do 3-4 cm oraz u pacjentów, u których istnieją względne i bezwzględne przeciwwskazania do klasycznej operacji chirurgicznej (np. duży lęk przed zabiegiem operacyjnym, wiek, współistniejące schorzenia).

Zabieg krioablacji jest procedurą mało inwazyjną o niskim ryzyku powikłań. Ryzyko ciężkich powikłań nie przekracza 2-5% i jest uzależnione od wielkości i lokalizacji guza. Najczęściej występującymi dolegliwościami są niewielkie dolegliwości bólowe oraz przeczulica skóry i tkanek przez które była wprowadzona igła.

Kości

Jako terapia paliatywna, krioablacja w przerzutowych guzach kości zapewnia istotne klinicznie zmniejszenie bólu.

„Zaletą systemu ProSense™ w porównaniu z innymi urządzeniami do ablacji jest to, że pacjent nie odczuwa żadnego bólu ani podczas zabiegu, ani po nim. Ponieważ możemy łatwo sprawdzić obszar ablacji i zobaczyć formowanie się kuli lodu za pomocą tomografii komputerowej lub USG, możemy w bardzo bezpieczny sposób pokrywać obszar guza bez uszkadzania wrażliwych struktur w pobliżu”.

Profesor Franco Orsi, MD, Dyrektor Onkologii Interwencyjnej, Europejski Instytut Onkologii, Mediolan, Włochy

Płuca

Krioablacja w leczeniu nowotworu płuca stanowi stosunkowo bezpieczną opcję dla pacjentów z nowotworem płuca w I stadium oraz jako leczenie paliatywne w celu cytoredukcji i złagodzenia objawów w zaawansowanym stadium nowotworu płuca.

„U 101 pacjentów z niedrobnokomórkowym nowotworem płuca w stadium T1N0M0 stwierdziliśmy, że wykorzystanie systemu ProSense™ opartego na ciekłym azocie (LN2) jest obiecującą metodą leczenia guzów o wielkości <1,8 cm. Ponadto, systemy LN2 mają większą moc i niższy koszt w porównaniu z systemami do krioablacji z użyciem gazu argonowego”. Dr. Hiroaki Nomori, Centrum Medyczne Kameda, Japonia

Najprostszy i najlepszy sposób leczenia

gruczolakowłókniaka piersi (fibroadenoma)

Krioablacja zmian w piersiach to dla lekarzy bezpieczny,
szybki i łatwy do przeprowadzenia zabieg.

Stanowi skuteczną alternatywę do biopsji mammotonicznej
(powyżej 2 cm średnicy zmiany) oraz zabiegów chirurgicznych.

Jest małoinwazyjną metodą leczenia z optymalnym efektem kosmetycznym: bez ubytków, krwiaków, blizn, deformacji, utraty objętości czy zmian kształtu piersi.

Stosowana w leczeniu wszystkich nowotworów gruczołu piersiowego.

Zalety systemu ProSense™

System do krioablacji ProSense™ zapewnia niezawodną krioterapię
w różnych warunkach leczenia. Jest łatwy w obsłudze i może być używany
na sali operacyjnej, na oddziale radiologii lub w warunkach gabinetowych.


Technologia
potwierdzona klinicznie


Opłacalne leczenie w gabinecie


Krótki czas trwania zabiegu
– mniej niż 30 minut


Konsola z ekranem
dotykowym


Szeroki wybór kriosond
pod indywidualne potrzeby


Niewielkie, bezpieczne, wygodne
i łatwe w użyciu rozwiązanie

Bezbolesny zabieg umożliwiający
natychmiastowy powrót
do codziennych czynności


Zatwierdzony przez FDA,
posiada znak CE

Zalety kriosondy ProSense™

 • Różne rozmiary kriosond dostosowane do wielkości strefy ablacji
 • Sztywność oraz ostre zakończenie kriosondy trokar zapewnia łatwą penetrację zmiany
 • Pojedyncza kriosonda umożliwia utworzenie do trzech kul lodowych o maksymalnej średnicy do 4 cm każda
 • Chłodzona jest tylko końcówka kriosondy, co zapewnia ukierunkowane niszczenie chorej tkanki
 • Kriosonda oraz introducer wykonane są z materiału dobrze widocznego w obrazowaniu TK i USG


Skuteczne zamrożenie
Szybki spadek temperatury
przy stabilnym zamrażaniu


Duża kula lodowa
Pasywne rozmrażanie pomiędzy
etapami zamrażania


Niskie temperatury
-160°C ± 10°C
Tworzą duże obszary martwicy


Łatwość obsługi
Pojedyncza kriosonda, wiele cykli
zamrażania, opcje relokacji

Eksperci o krioablacji

Krioablacja jest to zabieg małoinwazyjny, wykonywany przezskórnie, w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, iż jest bardzo mało obciążający dla pacjenta. Dzięki temu możemy przeprowadzać paliatywne zabiegi krioablacji u pacjentów obciążonych wieloma chorobami i bardzo wysokim ryzykiem, u których w znieczuleniu ogólnym podobne zabiegi, takie jak ablacja, termoablacja czy echolaser nie mogłyby być zrobione. Krioablacja nie ma takich ograniczeń. 

Istotną przewagą i to widoczną w każdym z przypadków jest szybka rekonwalescencja. Pacjenci niemal natychmiast wracają do domu i nie mają dolegliwości bólowych – nie odczuwają bólu zarówno w trakcie samego zabiegu, jak i po. Wiem, bo rozmawiam z nimi w trakcie krioablacji, są w pełni przytomni i mile zaskoczeni.

Krioablację systemem ProSense stosujemy w przerzutach dootrzewnowych, w guzach wątroby, nerek, piersi, w mięsakach, w guzach opłucnych – jeżeli jest to guz, do którego można dojść przez klatkę piersiową nie przechodząc przez płuco. Praktycznie krioablację można zastosować w każdym guzie.

Duże nadzieje daje zjawisko immunizacji, ponieważ liza na zimno powoduje rozpad komórek nowotworowych na duże fragmenty białkowe. To sprawia, że są przypadki zmniejszania się przerzutów po wymrożeniu jednego przerzutu, albo następuje zanikanie guza po wymrożeniu zaledwie jego części. To daje duże nadzieje, że krioablacją można wyleczyć pacjenta z nowotworu.

W przypadku tradycyjnego – chirurgicznego leczenia licznych gruczolakowłókniaków, pacjentki wymagałyby wielu operacji wycięcia, po których zostają blizny czy zniekształcone piersi. Natomiast po krioablacji nie ma ubytków, krwiaków, blizn, deformacji, utraty objętości czy zmian kształtu piersi. 

Każdy zabieg poprzedza wykonanie biopsji gruboigłowej oraz rozpoznanie histopatologiczne. Dopiero wówczas można przystąpić do przeprowadzenia krioablacji, która polega na zamrożeniu i obkurczeniu wybranych, zmienionych chorobowo tkanek, rozmrożeniu i ich ponownemu zamrożeniu, w celu uzyskania obszarów martwicy. Martwe tkanki są wchłaniane przez organizm. W trakcie 6 miesięcy od zabiegu guz ulega nekrozie. Po 38 miesiącach w obrazie badania rezonansu magnetycznego piersi nie ma po nim śladu, co jest istotne w dalszej diagnostyce, profilaktyce i screeningu gruczołu piersiowego. Ważne jest również  – nie zostaje zniszczona struktura białka. 

Przy tej metodzie stawiamy na odpowiedź immunologiczną organizmu. Tym samym krioablacja to przyszłościowa immunoterapia!     

Samo urządzenie jest bardzo kompaktowe i łatwe w obsłudze – dla doświadczonego lekarza wykonującego biopsję, krioablacja będzie bardzo prosta do przeprowadzenia.

Od dwóch lat wykonuję krioablację systemem ProSense firmy IceCure w leczeniu pacjentów z przerzutami do kości. Jedną z najważniejszych korzyści wynikających ze stosowania krioablacji w porównaniu ze starszymi metodami ablacji jest to, że zabieg ten jest całkowicie bezbolesny. Pacjent nie odczuwa żadnego bólu ani podczas zabiegu, ani po nim.

Inną ważną przewagą tej metody jest to, że umożliwia dokładne sprawdzenie obszaru ablacji i ukształtowanie oraz strukturę zmian, ponieważ kulę lodową można łatwo zobaczyć za pomocą ultrasonografii lub tomografii komputerowej.

Oznacza to, że krioablacja systemem ProSense jest bezpieczna – nie ma ryzyka uszkodzenia tkanek znajdujących się w pobliżu guza, ponieważ bardzo dokładnie widzimy gdzie znajduje się granica kuli lodowej. 

Reasumując, dla pacjentów efekty zastosowania krioablacji są bardzo korzystne, natomiast dla lekarza zabieg jest łatwy do przeprowadzenia.

Od kilku lat używamy technologii ProSense firmy IceCure do zamrażania guzów nerkowych. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej metody opartej na ciekłym azocie, która zapewnia szybki proces rekonwalescencji i doskonałe wyniki onkologiczne. Jeśli leczenie guzów nerek nie wiąże się z dodatkowymi powikłaniami, nasi pacjenci poddawani zabiegowi krioablacji systemem ProSense są w stanie powrócić do normalnej aktywności i zostać wypisani do domu w ciągu zaledwie kilku godzin.

Prof. Ofer Nativ dzieli się swoją najnowszą wiedzą kliniczną: „Coraz częściej rak nerkowokomórkowy (Renal Cell Carcinoma, RCC) jest diagnozowany we wcześniejszym stadium, a chirurgia oszczędzająca nefron oraz techniki ablacyjne zyskują coraz większe znaczenie w przypadku małych guzów nerek”. Prezentacja została wygłoszona na XX Światowej Konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Kriochirurgii, w 2019.

W przypadku leczenia licznych włókniaków, pacjentka często wymaga wielu operacji wycięcia, po których zostają blizny. Technologia ProSense jest doskonałą alternatywą dla zabiegów chirurgicznych.

Jest to bardzo kompaktowe i łatwe w obsłudze urządzenie. Zabiegi krioablacji przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym, pacjenci nie odczuwają żadnego bólu i nie występują niepożądane reakcje czy skutki uboczne. W rzeczywistości metoda ProSense jest podobna do biopsji rdzeniowej i trwa mniej niż 30 minut. Wszyscy nasi pacjenci są z niej bardzo zadowoleni. Natychmiast po zabiegu mogą wrócić do domu i nie doświadczają żadnych komplikacji. Z czasem zniszczony włókniak zostaje całkowicie zastąpiony przez naturalną, zdrową tkankę włóknistą.

Wiele naszych pacjentek z włókniakami poddawanych było otwartym zabiegom chirurgicznym, co powodowało dyskomfort i duże blizny. Dzięki zabiegowi krioablacji ProSense pacjentki są obecnie bardzo zadowolone z niewielkiego nacięcia, jakie się wykonuje. Nie ma krwawienia, krwiaków ani infekcji.

Podkreślam, że procedura ProSense oszczędza układ kanalikowy, więc jest to świetne rozwiązanie dla młodych kobiet planujących poród i karmienie piersią.

Jest to naprawdę doskonała i szybka do przeprowadzenia metoda ambulatoryjna, która pozwala zaoszczędzić czas zarówno pacjentce, jak i lekarzowi.

Krioablacja ProSense to technika, która zamraża zmianę chorobową w piersi. Używamy znieczulenia miejscowego, aby znieczulić skórę i zrobić małe nacięcie. Następnie pod kontrolą ultrasonograficzną do guza wprowadza się sondę. Zmiana zostaje zamrożona w piersi. Jest to zabieg bezbolesny, ponieważ kula lodu, którą tworzy ciekły azot działa w piersi jak środek znieczulający. Trwa to około 20 minut. Pacjentki jeszcze tego samego dnia mogą wrócić do normalnych zajęć.

Pacjentki są naprawdę zadowolone z tej procedury. Jest to zabieg wykonywany w gabinecie i pozwala uniknąć pobytu na sali operacyjnej. Daje świetne efekty kosmetyczne, praktycznie nie pozostawia blizn i nie komplikuje życia zawodowego.

Jesteś lekarzem? Zarządzasz placówką medyczną? Szukasz najnowszych metod leczenia? Chcesz podnieść poziom opieki nad swoim pacjentem na wyższy poziom? Chcesz wiedzieć więcej?